Mulder a Scullyová yšetrujú podivné vraždy vedúce k osemročnému dievčaťu Michelle Bishopovej, ktorá by mohla byť prevtelenou osobnosťou zavraždeného policajta Charlieho Morrisa.
Z baltimorského psychiatrického ústavu v Marylande prepustia Eugena
Toomsa, známeho z tretej časti. V nej sa predstavil ako mutant, ktorý
každých tridsať rokov zavraždí päť obetí, aby mohol konzumovať ich
pečeň.
Prečo práve pečeň? Pokiaľ vezmeme do úvahy nedostatok biogénnych látok,
ktorý mohol po rokoch prebudiť Toomsa k životu a prinútiť ho vyrovnať si
metabolický deficit, javí sa táto najväčšia žľaza v tele človeka ako
skvelá zásobareň živín, glykogénu, vitamínov a enzýmov.
Mulder a Scullyová pátrajú po stopách záhadného zmiznutia troch desiatok drevorubačov v Olympijskom národnom parku v štáte Washington. Postupom času sa stanú svedkami útoku obrovského roja drobného svetielkujúceho hmyzu, ktorý zo svojich obetí vysáva telesné tekutiny a zabaľuje ich do zámotkov. „V zajatí pravidelného rytmu života v meste mnohí z nás pokladajú za úplne nepravdepodobné informácie o niektorých prekvapivých faktoch a nepochopiteľných udalostiach, ktoré sa vyskytujú v prírode mimo všeobecne prijímaných predstáv“, napísal svojho času známy ruský popularizátor veda Ivan Jefremov a tieto slová sú pre dvadsiatu časť Aktov X viac ako príznačné. „Čo tu vlastne hľadáme“, pýta sa Scullyová. „Niečo zvláštne, nevysvetliteľné, nepravdepodobné“, odpovedá Mulder.
V tejto časti odchádza nerozlučná dvojica agentov do indiánskej rezervácie v Montane, aby vyšetrila vraždu spôsobenú človekom – vlkolakom. Táto epizóda nezaprie inšpiráciu filmami s hororovou tématikou. Scenáristka Marilyn Osbornová však prišla s ničím originálnym – s legendou Veľkého Manitua, ktorá na rozdiel od toho, čo sme v mladosti čítali v mayovkách, reprezentuje zlého ducha, schopného meniť mužov na krvilačné vlčie beštie. Aby to vyzeralo uveriteľnejšie, Mulder sa odvoláva na fiktívnu expedíciu Lewisa a Clarka, ktorí vraj popísal indiánskych mužov, meniacich sa vo vlkov.
Mulder a Scullyová riešia spletitý prípad mladého liečiteľa Samuela, ktorý podľa všetkého používa silu svojej viery tak pre dobro, ako aj zlo. I keď sa v závere dozvedáme, že údajne obete „zázračného Samuela“ v skutočnosti zomreli na otravu kyanidmi, ktoré im v nápoji podal liečiteľov asistent „zmŕtvychvstalý muž“ Leonard Vance, ostáva za príbehom niekoľko znepokojivých otázok. Pokiaľ totiž budeme v rámci teórie o paramagnetizme považovať ľudský organizmus za energetický systém, ktorého choroby možno liečiť dotykom ruky, znamená to azda, že ho môžeme takýmto spôsobom aj poškodiť?
V časti nazvanej okrídlenou skratkou pre mimozemské formy života zisťujú Mulder a Scullyová podivné okolnosti sprevádzajúce zostrelenie UFO v Iraku. Neznámy objekt sa zrúti na iracko – tureckej hranici a jeho vrak je tajne prevezený do USA. Vláda však túto skutočnosť popiera. Skúsme sa teraz pozrieť, či je vôbec niečo také možné. Pre príklad naozaj nemusíme chodiť ďaleko. namiesto Iraku navštívime Irán, kde sa v noci z 18. na 19. augusta 1976 odohral zaujímavý vzdušný útok.
V tejto epizóde Mulder zisťuje, že úkladný vrah John Barnett, ktorého kedysi za tragických okolností zatkol sa vrátil a vyhráža sa ďalšími zločinmi. A to aj napriek tomu, že je už štyri roky prehlásený za mŕtveho. Vyšetrovanie privedie dvojicu agentov k osobe doktora Ridleyho, ktorý vystavil Barnettovi falošný úmrtný list. O doktorovi bolo známe, že experimentoval so zastavením procesu starnutia na ľuďoch. Barnett bol Ridleyovým posledným „pokusným králikom“, ktorému amputoval poranenú ruku a za použitia buniek mloka mu vyklonoval novú.
Počas bankovej lúpeže sa dostanú agenti FBI do prestrelky. V nej Dana Scullyová zastrelí lupiča Warrena Dupreho, ktorý predtým zasiahne jej dávneho priateľa a kolegu Jacka Willisa. Lupič na stanici prvej pomoci zomiera, Willis sa zachráni, ale prejavia sa v ňom kriminálne sklony, také charakteristické pre Dupreho. „Na sále zomreli dvaja muži“, hovorí Fox Mulder. „Jeden z nich sa vrátil. Otázka znie: Ktorý?“
Mulder a Scullyová vyšetrujú vraždy troch mužov a dvoch žien, spáchaných osobou, ktorá vystupuje raz ako žena a raz ako muž. Mulder charakterizuje páchateľa ako „chodiace afrodiziakum“, keďže obete zomierajú na zástavu srdca po nadmernom sexuálnom vzrušení. V úvodných dialógoch tejto časti padli slová o feromónoch. Ide o zložité organické látky so špecifickým pachom, ktoré vylučuje hmyz ako sexuálne vábidlo /motýle/ alebo pre prenos informácií /mravce/. samička motýľa vyprodukuje iba 0,0001 miligramu substancie, z ktorej iba nepatrná časť sublimuje a napriek tomu ovplyvní konanie svojho partnera vzdialeného niekoľko kilometrov. Aj keď stimulácia čuchom patrí v reflexnom oblúku u vyšších cicavcov za najstarší evolučný a najsilnejšídráždivý podnet, nebol „radar lásky“ v podobe feromónov u človeka dokázaný.
Vďaka svojim parapsychologickým schopnostiam identifikuje väzeň Luther Lee Boggs nebezpečného páchateľa a svojho bývalého komplica. Ak teraz ponecháme bokom fakt, že Mulder a Scullyová spolupracovali práve s Boggsom odsúdeným na trest smrti, môžeme konštatovať, že mimozmyslové vnímanie /ESP, Extra Sensory Perception/ bolo naozaj využívané v bývalom ZSSR, USA, Poľsku, Bulharsku a Holandsku.