Muldera počas nočného odpočinku privedie vo sne červené svetielko do parku, kde objaví telo mŕtveho dievčatka s vystrihnutým srdiečkom na šatách. Po prebudení zalarmuje štáb expertov FBI, aby prehľadali blízky Bosherov parčík. Pátranie agentov napriek počiatočnému skepticizmu Scullyovej nebolo márne, keďže objavili trinástu z nezvestných obetí masového vraha Johna Lee Rocheho.
Mulderov nový prípad je teda typickým príkladom mimozmyslového vnímania /ESP/, pri ktorom senzibilní ľudia často podajú pri policajnom vyšetrovaní závažné informácie, bez poznania predošlých dát o páchateľovi a jeho zločine. Mulder akoby vyloví tieto informácie z metafyzického priestoru počas sna, ktorý nie je iba krátkou periódou podvedomej mozgovej aktivity, aká prerušuje normálny spánok tak, ako sa to dočítate v dostupných učebniciach psychológie.
„Nebolo to nič iné iba sen“, hovorí Scullyová, zatiaľčo jej partner zastáva názor úplne opačný. Prirodzene, že sa Mulder pri svojom vyšetrovaní nespolieha iba na výklad vlastných snov, i keď aj ten zohráva v objasnení prípadu naozaj kľúčovú úlohu. Práve tak, ako jeho reálni kolegovia, pracujúci konvenčnými policajnými metódami sa najskôr pokúša vytvoriť si predstavu o charaktere zločinu prostredníctvom vlastného pátrania a konštrukcie osobnej charakteristiky vraha Rocheho. Psychologický portrét páchateľa, spolu s výtlačkom Carrolovej „Alenky v ríši zázrakov“, kam si odkladal srdiečka vystrihnuté zo šiat jeho obetí mu potom umožnili dotiahnúť celý prípad až do konca.
V praxi sa na základe svojrázneho zločincovho rukopisu pri páchaní
trestnej činnosti dá približne odhadnúť jeho vek, pohlavie, inteligencia
rodinný stav, vzdelanie, sociálna príslušnosť, charakterové vlastnosti,
povahové slabosti a prednosti, rodinné väzby, povolanie, citová stabilita,
motív vedúci k zločinu a predpokladané pokračovanie trestnej činnosti.
Význam tejto metódy pre kriminalistiku zhodnotil americký parapsychológ a
spisovateľ Dr. Frank P. Jones, ktorý v knihe „The Thrilling Mystery of
Life“ napísal:
„Už niekoľkokrát sa stalo, že psychologický portrét, ktorý som vytvoril
na základe všedkých doterajších zistení o spáchanom zločine, prispel
prinajmenšom k vylúčeniu zbytočných a príliš náročných smerov
vyšetrovania a pátrania, takže sa prinajmenšom získal drahocenný čas a
zločinec bol chytený skôr, ako keby sa policajti museli v jeho zmätených a
teda i mätúcich stopách vydať za preverením každej maličkosti…“
Mulder je na túto prácu nepochybne vhodným adeptom. Mytológia seriálu totiž hovorí, že už ako absolvent Oxfordu v odbore psychológie napísal prácu o vzájomnom vzťahu sériových vrážd a okultizmu, na ktorej základe bol v roku 1988 zatknutý a odsúdený masový vrah Monte Propps. Podľa Carterovej koncepcie patrí Fox Mulder k najlepším analytikom v oddelení násilných trestných činov. Tri roky pracoval v sekcii FBI špecializovanej na psychológiu správania sa, kde vytváral osobnostné profily masových vrahov, skôr ako ho prevelili na projekt „Akty X“.