Jedna z prvých správ o epidémii, ktorá sa pravdepodobne vzťahuje na mor, je z roku 558. Išlo o Justiniánov mor, nazvaný podľa byzantského cisára, počas ktorého vlády prepukol. Pri epidémii prišlo o život niekoľko miliónov ľudí a len v samotnom Konštantínopoli ich denne zomieralo 5 až 10 tisíc.
Meno Leonarda da Vinciho /1452–1519/, geniálneho maliara, vedca a mysliteľa z talianskej Florencie sa v mysli širokejverejnosti obvykle spája s niektorým z jeho slávnych obrazov ako je Mona Lisa, Dáma s hranostajom, či Posledná večera.
Skôr ako sa rozlúčime s postavou veľkého lekára Paracelsa, s ktorým sme sa zoznámili v predošlých častiach nášho seriálu, uveďme si niektoré jeho myšlienky, ktoré i vo veku antibiotík, počítačovej tomografie a klonovania vyznievajú nanajvýš aktuálne. tentoraz siahneme po jeho traktáte „Paragranum“
Paracelsus bol jeden z prvých lekárov a alchymistov, ktorí sa v období „súmraku stredoveku“ pokúšali vysvetliť fyziológiu ľudského organizmu a jej poruchy na základe chemických pochodov. Paracelsus sa tak rozhodol zboriť pomníky slávnych lekárskych autorít minulosti a verejne vystúpiť s revolučnou koncepciou,
Philippa Aureola Paracelsa /1493–1541/, vlastným menom Theophrastus Bombastus von Hohenheim označujú dejiny lekárstva za prvého z exaktných farmaceutov zo začiatku renesancie. Jeho predstava o iatrochémii, čiže lekárskej chémii začala však prinášať svoje príspevky medicíne až o niekoľko storočí neskôr v podobe
Skúsenosti zmiešané s poverami, ktoré pretrvávali ešte z rodového zriadenia, neskôr ovplyvňovali a dopĺňali niektoré prvky cirkevnej medicíny. Napriek tomu však magické liečiteľstvo, bohato prepletené zdanlivo iracionálnymi metódami, pretrvalo aj v našej krajine počas dlhých stáročí.
Ak vyslovíme, alebo počujeme slovo „stredovek“, okamžite sa nám v mysli vybavia popravčie kláty, katova zakrvavená sekera, temno, ožiarené horiacimi hranicami, mešce so zlatom, prípadne predchodcovia dnešných lekárov, vyrábajúci zázračné elixíry z rastlín, ktoré rástli pod šibenicami a zo zvieracích výkalov. V rámci
V tejto sekcii by som Vám chcel zverejniť svoju publikačnú činnosť ktorá sa nevošla na tento web. Ona by sa tu vošla len ju treba najskôr spracovať, pretože je ešte z čias kedy internet bol v rannom štádiu, pripojenie bolo cez modemové rozhranie a vidieť čo len jeden kvalitný obrázok vyššieho rozlíšenia bolo na viac kávičiek. V blízjkej dobe budu postupne pridávane aj tieto články, už ich len treba vyhľadať v mojom skromnom archíve a zoskenovať :)))
Celkovo štvrté a v poradí druhé vydanie doteraz najúspešnejšieho titulu v spoluautorstve s Robertom Lesniakiewiczom o nemeckých tajných zbraniach. Stopy vedú k tajným nacistickým polygónom, laboratóriám a podzemným továrňam v Čechách, na Slovensku a Poľsku. Pátranie po zdrojoch technológie, ktorú sa snažili zdokonaliť Hitlerovi vedci, presahuje možno až za hranice našej planéty
Môže podľa poznatkov modernej biológie naraziť ľudstvo v morských hlbinách na výnimočného netvora hroziaceho ľudstvu zničením? Výpravný film Rolanda Emmericha a pozoruhodná analýza hlásení umožňujúcich predpokladať, že dinosaury stále môžu prebývať medzi nami…