Vďaka svojim parapsychologickým schopnostiam identifikuje väzeň Luther Lee Boggs nebezpečného páchateľa a svojho bývalého komplica. Ak teraz ponecháme bokom fakt, že Mulder a Scullyová spolupracovali práve s Boggsom odsúdeným na trest smrti, môžeme konštatovať, že mimozmyslové vnímanie /ESP, Extra Sensory Perception/ bolo naozaj využívané v bývalom ZSSR, USA, Poľsku, Bulharsku a Holandsku.
V USA napríklad pracuje Dorothy Allisonová, ktorá sa stala „psychotronickým detektívom“ od svojho neobvyklého zážitku dňa 3. decembra 1967. Vtedy sa jej snívalo, že vidí telo chlapca s blond vlasmi, modrými očami a zelenou vetrovkou, ktorý ležal v studni s vodou. Chlapec mal na ľavej nohe pravú topánku a opačne. Keď Allisonová podala polícii správu, bolo už zrejmé, že na sto percent opísala päťročného Michaela Kurcisa, ktorý zmizol toho rána a jeho problémy s rozlišovaním obuvi neboli mimo rodiny známe. O mesiac neskôr Alisonová povedala polícii, že v ďalšej vízii vidí budovu popísanú písmenami žltej farby a číslicu osem.
7. februára 1968 našli chlapcovo telo naozaj v hlbokej studni neďaleko Cliftonu. na nohách mal opačne obuté tenisky. Blízko studne stála továreň, ktorej názov bol namaľovaný žltým písmom a základná škola označená číslom 8 … Niekedy pomáhajú Dorote Allisonovej v pátraní po zmiznutých osobách osobné predmety ich predchádzajúcich majiteľov. Istý čas napríklad nosila na ruke prsteň osemnásťročnej Debbie Klineovej z Waynesboro v Pennsylvánii, vďaka čomu sa jej podarilo rekonštruovať priebeh jej zavraždenia. Allisonová tvrdila, že telo Debbie bolo s podrezaným hrdlom zabalené do plastikového vreca a podhodené neďaleko miesta, kde sa nachádza slovo „burnt“ namaľované na žltej tabuli. V roku 1977 boli telesné pozostatky dievčaťa skutočne objavené v blízkosti Burnt Cabins na pobreží, kde sú cestné tabule namaľované na žlto.
Už pred II. svetovou vojnou pracoval vo Viedni „Institut fur Kriminal-Telepatische Forselehung“, ktorý viedol dr. Leopold Thoma. V Bulharsku zase v tejto oblasti pracovala niekoľko desiatok rokov známa jasnovidka Wanga a v Holandsku Gerard Croiset. O ich spolupráci s políciou však toho veľa nie je známe. Vo svojom archíve som našiel celkom 23 kriminálnych prípadov z Poľska, USA a Švédska, na ktorých spolupracovalo celkom 11 senzibilov. Išlo o zmiznutia /15/, únos, vraždu, hľadanie telesných pozostatkov /4/, priemyselnú špionáž a krádež dokumentov. Vyčerpávajúca informácia bola prostredníctvom ESP podaná v pätnástich prípadoch, čiastočná v ôsmych. Svedectvo média bolo korektné v 21 prípadoch /objavenie tela, odhalenie páchateľa/. metóda ESP zlyhala raz a to pre nepresnú interpretáciu. Orgány činné v trestnom konaní sa v šestnástich prípadoch podujali priamo overiť svedectvo média, v troch ho prijali ako jednu z hypotéz, v ostatných ho zamietli.
Mohli by sme si teda položiť otázku, či sa niekto aj u nás zapodieval možnosťami, ktoré poskytuje ESP v kriminalistike. Žiaľ, nie je mi o tom nič známe a tak budeme končiť tým, že epizóda „Tam za morom“ patrí k najobľúbenejším epizódam tvorcu seriálu Chrisa Cartera a predstaviteľky Dany Scullyovej, herečky Gillian Andersonovej.