Prvý diel biografickej knihy o Matejovi Belovi zachytáva začiatky tvorby jeho životného diela Notície v období rokov 1718 až 1733. Čitateľov oboznamuje so zákulisím jeho neľahkého vzniku a udalosťami zo života jeho tvorcu, ktoré formovali konečnú podobu tohto monumentálneho vlastivedného diela. Popri tom publikácia ponúka zaujímavé náhľady do života a doby Mateja Bela, ktoré tvoria exkurzy do spoločenského a vedeckého života v Uhorsku v prvej polovici 18. storočia.
Na Slovensku je pomerne veľa ľudí, ktorí skúšajú písať fantastiku, menej je tých, ktorí vydali aj knihu, a úzku skupinu predstavujú autorky a autori, ktorých mená sa spomínajú vždy, keď sa položí otázka, kto patrí medzi najvýznamnejšie spisovateľky a spisovateľov v danom žánri. Elitu v žánri fantasy predstavuje kniha rozhovorov Pero z gryfa, pričom je potrebné hneď napísať, že ide o takú hlbokú sondu do autorskej tvorby, aká sa v rámci slovenskej fantastiky ešte asi neobjavila.
Therailwaynetworkcoversallcontinentsofourworld – exceptAntarctica – and passenger and freighttrainsrun on it. And everythingwouldbefine, ifnotforthefactthatalltheserailwaylineshavebecome a kindoffolklore, anintegral part ofwhich are ghosts and specters – ofpeople and trains.
Otevřenítéto knihy a nebezpečný výstup do hor mají jedno společné: oboje podnikáte na vlastní riziko. Na jejíchstránkách vykonáte vzrušující, často až děsivou výpravu za temnými tajemstvímiTater a Babí hory. Předvašimaočimaožijí bizarní, dodnes nevyřešené zločiny a tragédie, zlověstnépřízraky, nečekanáneštěstí, strašidelná zjevení a příběhy, které je lepší nevyprávět. Svědectví očitých svědkůparanormálníchjevů, jakož i hrozivé legendy zarámované do atraktivní, ale nebezpečné scenérie sněhem pokrytých štítů, kde vedleřídkého vzduchu, zrádného terénu a nevyzpytatelného počasí číhají na návštěvníky hrozby, které ani nepatří do našehosvěta. Pokudsezačtete do těchtostránek, váš pohled na hory už nikdy nebude takový, jakýmbylpředtím.
Otvorenie tejto knihy a nebezpečný výstup do hôr majú jedno spoločné: Oboje podnikáte na vlastné riziko. Neobjasnená kauza zmiznutia chovankýň z viktoriánskeho penziónu v Austrálii, záhadné tragédie v marylandských lesoch alebo dráma Ďatlovovej expedície v uralskom pohorí rozhodne nezaostávajú za mysterióznymi udalosťami v Tatrách, na Babej hore, v Čiernom lese či v Tribeči, takisto spojenými s prejavmi nevysvetliteľných síl. Údajné prízraky, mimozemšťania, pozorovania UFO, časové posuny či portály do iných svetov tvoria už neodmysliteľné kulisy v horských plenéroch týchto príbehov. Budeme teda ďalej pokračovať v pátraní po zahynutých a zmiznutých ľuďoch, ktorých stopy končia v Tribeči a v iných tajuplných pohoriach sveta. A pokiaľ sa začítate do týchto stránok, váš pohľad na hory už nikdy nebude takým, akým bol predtým.
Bájne bytosti, svety plné mágie a dobrodružstiev – práve preto tisícky čitateľov siahajú po žánri fantasy. Ako však takéto knihy vznikajú? A čo ich tvorcovia – sú zahalení rúškom tajomna rovnako ako ich príbehy? Zostavovateľ knihy Miloš Jesenský, sám lovec záhad a paranormálnych javov, vyspovedal šesticu významných postáv fantasy žánru na Slovensku. Juraj Červenák, Lívia Hlavačková, Alexandra Pavelková, Katarína Soyka, Daniel Šmihula a Ondrej Trepáč vás zavedú do najtajnejších zákutí svojej tvorby, ako aj slovenského a českého fandomu. Všetci respondenti i zostavovateľ sú totiž jeho živou históriou. Kniha je jedinečná aj svojím poznámkovým aparátom a zhrnutím histórie slovenského i svetového fandomu. Je určená nielen „pamätníkom“, ktorí kedysi príbeh vzniku slovenskej fantastiky priamo zažívali, ale aj tým, ktorí ešte len začínajú navštevovať Rokfortskú akadémiu či legendárne cony.
Otvorenie tejto knihy a nebezpečný výstup do hôr majú jedno spoločné: Oboje podnikáte na vlastné riziko. Na jej stránkach vykonáte vzrušujúcu, často až desivú výpravu za temnými tajomstvami Tatier a Babej hory. Pred vašimi očami ožijú bizarné, dodnes nevyriešené zločiny a tragédie, zlovestné prízraky, nečakané nešťastia, strašidelné zjavenia a príbehy, ktoré je lepšie nerozprávať. Svedectvá očitých svedkov paranormálnych javov, ako aj hrozivé legendy zarámované do atraktívnej, ale nebezpečnej scenérie snehom…
Slovensko je plné záhad. Tajomné miesta s nevysvetliteľnými úkazmi, fragmenty krvavej histórie či zvesti o bájnych bytostiach a magických predmetoch predstavujú takmer nevyčerpateľný zdroj tajomstiev. Tušili ste, že na našom území sa kedysi mohli pohybovať vlkolaci? Alebo že v Urbanovej veži v Košiciach dodnes máme ducha? Prečítajte si o ďalších fascinujúcich a neobjasnených záhadách, ktoré mnohým nedávajú spávať a nútia ich vracať sa na miesta, na ktorých zažili čosi nepochopiteľné. Autori Miloš Jesenský a PetrKoutský vás presvedčia o tom, že aj v naoko prebádanom svete je stále čo objavovať.
6 sierpnia 1945 r. nasza cywilizacja weszła w nową erę – atomową. Przykre, iż wspomniana data nie upamiętnia zbudowania pierwszej elektrowni, statku, albo lodołamacza, tylko wybuch bomby atomowej o mocy 15–20 kiloton trotylu. Tylko jedna wystarczyła, by duże miasto zniknęło z powierzchni Ziemi, a 80 tys. ludzi zginęło na miejscu. Użycie broni jądrowej stało się punktem zwrotnym II wojny światowej i historii ludzkości w ogóle, choć tak naprawdę wybuchy atomowe miały miejsce wcześniej, że wspomnimy tylko test Trinity z 16 sierpnia 1945 r., albo niemieckie próby na Rugii i Ohrdruf jeszcze w 1944.
It is an unheard of case! A huge flying machine measuring 60×64 m and weighing 300 tons disappears without a trace in the gloom of the Malayan night! The search for six years is still fruitless, and there is not even a fixed location for a possible catastrophe! And it would seem that it was all happening in a world where satellites and sensors are able to hear a mouse sneeze from thousands of kilometers away … – and despite all this, the waters of the Indian Ocean or any other sea were forever closed over MH-370.