Sean Martin je britský spisovateľ, dokumentarista a filmový režisér, ktorý je absolventom histórie na univerite v Plymouthe. V minulom roku vydalo vydavateľstvo Grada publikáciu, ktorá predstavuje vyvrcholenie jeho publicistickej aktivity a bádania o rytierskych rádoch, západnej spiritualite
Publikácia Archeológia na Kysuciach vznikla perom archeologičky Kysuckého múzea Mgr. Danky Majerčíkovej a riaditeľa múzea Dr. Miloša Jesenského. „Kniha po prvýkrát prehľadne a na jednom mieste sumarizuje archeologické nálezy z regiónu Kysúc a populárnou formou podáva obraz o vývoji danej oblasti od prvých stôp dávnovekých ľudí až po obdobie novoveku. Rozprávanie ilustrujú početné fotografie archeologických nálezov“, priblížila obsah novej publikácie Danka Majerčíková.
Čo robiť, keď sme sa stratili? Prečo sa musíme vyhnúť vlkovi? Môžu byť so Zlatovláskou starosti? Dá sa žiť so Snehulienkou v manželstve? Ako pozvať do tanca Popolušku? Kto je princ na záchrannej výprave? Ako prebehla svadobná noc Zvieraťa a Krásky? Za čím putovalo dievča so striebornými rukami? V čom spočíva tajomstvo betlehemskej hviezdy?
Publikácia predstavuje prvé komplexné historiografické spracovanie alchýmie na území Slovenska. Autor populárno-vedeckou formou sprístupňuje čitateľovi významné skutočnosti, ktoré rozhodovali o alchymistickom dianí na tomto území a ktoré inšpirovali najvýznamnejších európskych alchymistov k návšteve Slovenska. V kontexte s európskym dianím prezentuje alchýmiu ako hľadanie dokonalosti,
Tento príbeh sa začína v meste kostí. V uličkách mŕtvych. Na tichých bulvároch, promenádach a slepých uličkách cintorína, na mieste obývanom kamennými anjelmi a potulnými duchmi tých, ktorí upadnú do zabudnutia ešte skôr, ako vychladnú vo svojich hroboch“*.
„Krajina zázrakov“ bola kniha, ktorá predchádzala tvoju najnovšiu publikáciu „Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov na Slovensku“… „Áno, je to tak, pričom si sám s údivom uvedomujem, ako rýchlo plynie čas. To, čo sa mi zdalo byť nedávno, bolo v skutočnosti pred jedenástimi rokmi, kedy som prezentoval svoju knihu "Krajina zázrakov“. Ide o akýsi slovník na čítanie, ktorého tému vystihoval už jej podtitul – „Sprievodca po magických miestach na Slovensku“.
30. novembra 2009 sa v konferenčnej sále hotela Tatra v Bratislave uskutočnila prezentácia knihy „Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov“ na ktorej autorsky spolupracovali Miloš Jesenský, Alexandra Pavelková a Lenka Tkáčová. Nechýbal ani profesor Stanislaw Sroka z Jagellonskej univerzity v Krakove. Krstnými rodičmi knihy sa stali Lenka Šoóšová a Roman Juraško z markizáckeho Telerána, krstilo sa hviezdnym prachom.
Kniha „Čarodejnice, alchymisti a hľadači pokladov“ podľa Miloša Jesenského nie je ani tak výsledkom dlhého a namáhavého putovania dejinami, ako skôr zápisníkom, ktorý si jej tvorcovia písali na úteku. Hlavným dôvodom tejto cesty bola nepochybne túžba utiecť pred skutočnosťou, v ktorej sme si tak podobní našim predchodcom.
24. októbra 2009 zaplnilo sálu Kultúrneho domu v Čadci niekoľko stoviek priateľov písaného slova na druhom ročníku Kysuckého knihobrania. S titulmi „Kysuckovo“ Petra Kubicu, antológiou rozhovorov „Sú Kysuce súce?“ Pavla Holeštiaka, hudobnou knihou „Cez ten kraj žilinský“ Janky Holeštiakovej a umeleckej monografie „Ondrej 4 (Zimka)“ Juraja Štaffu sa tak verejne odprezentovala aj kniha Miloša Jesenského „Ženy chcú počuť rozprávky“.
Rozhovor s Milošom Jesenským pre portál putnici.sk
Bol pre nás raj navždy stratený? Existujú pravidlá pre život s vílami? Možno urobiť interview s rusalkou? Musí Popoluška čakať na svojho princa? Dá sa cestovať prstom po mape? Ako si dohodnúť rande s amazonkou? Čo robiť, keď v bare stretnete Odina? O čom hovoria lovci upírov? Ako sa zaľúbiť do Zlatovlásky?