Publikácia Archeológia na Kysuciach vznikla perom archeologičky Kysuckého múzea Mgr. Danky Majerčíkovej a riaditeľa múzea Dr. Miloša Jesenského. „Kniha po prvýkrát prehľadne a na jednom mieste sumarizuje archeologické nálezy z regiónu Kysúc a populárnou formou podáva obraz o vývoji danej oblasti od prvých stôp dávnovekých ľudí až po obdobie novoveku. Rozprávanie ilustrujú početné fotografie archeologických nálezov“, priblížila obsah novej publikácie Danka Majerčíková.
Autor: Miloš Jesenský
Vydal: Magma pre Kysucké múzeum, Čadca, 242 strán
Objednať knihu si môžte na www.magma.sk
Vznikla jedinečná kniha, ktorá čitateľovi prezradí históriu Kysúc, prostredníctvom autentických fotografií si dokáže predstaviť skutočné historické poklady, spozná príbehy archeológov. I keď sa o archeológií hovorí ako o vede o črepinách, v skutočnosti je jej úlohou dokumentovať a objasňovať pôvod a vývoj ľudskej kultúry, skúmať špecifické kultové, sociálne vzťahy a javy, objasňovať ľudské správanie a interakciu človeka s prostredím, v ktorom žil.
Chcem tejto knihe popriať šťastnú cestu; je to dobrá a zaujímavá kniha. Dobrá a zaujímavá z viacerých dôvodov.
Predovšetkým preto, že rozpráva o histórii zaujímavého regiónu. Regiónu bez administratívnych hraníc, ktorý leží na území troch okresov a na hraniciach troch štátov, Slovenska, Česka a Poľska. Nebolo by treba takú vec spomínať, keby nešlo o históriu, lebo tú do značnej miery formovali práve spojenia, cesty, ktoré viedli údolím rieky Kysuce a jej prítokov od praveku až do dneška. Ide navyše o starú históriu, o ktorej sa ešte nedávno tvrdilo, že ju Kysuce vôbec nemajú – ale to sa napokon tvrdievalo o Slovensku ako celku.
Tá kniha je dobrá a zaujímavá aj preto, že je celistvá, ponúka ucelený prehľad čo do času i zemepisu. Možno s ňou pracovať ako s encyklopédiou, ale možno ju aj čítať, chvíľami naozaj ako detektívku, ku ktorej sa autori v úvode prihlásili.
A to je ďalší dôvod, prečo tejto knihe želám šťastnú cestu. Je výborne napísaná v šťastnom autorskom spojení archeologičky a múzejníka (je riaditeľom Kysuckého múzea v Čadci). Archeologička Danka Majerčíková sa venuje stredoveku, zaujíma sa predovšetkým o hrady, ale aj o staré archeologické kultúry, lužickú a púchovskú, bez ktorých si dejiny Kysúc nemožno predstaviť – osídľovali kysucké vrchy už v praveku a staroveku. Múzejník (a historik) Miloš Jesenský je aj spisovateľ, autor viacerých kníh literatúry faktu. Vytvorili šťastné spojenie o to väčšmi, že obaja autori sú takmer rovesníci, mladí ľudia na konci tridsiatky, vo veku, v ktorom mladistvý zápal formujú nazbierané životné skúsenosti.
Nedá mi nespomenúť ešte jednu vec, pre ktorú túto knihu považujem za dobrú a zaujímavú. Je prvá svojho druhu a predsa sa tak netvári. Naopak, s úctou sa vracia dozadu k archeológom a historikom, ktorí Kysuce začali skúmať už vari pred sto rokmi a kniha ich dielo s vďakou pripomína. V tomto prístupe je ďalšia silná stránka knihy, cez ľudí sa dostáva k príbehom a k príbehu sa hlási už v titule. A robí to oprávnene, sama je príbehom, príbehom o dejinách, o miestach, kde sa odohrávali, o ľuďoch, ktorí ich hľadali, o láske, s ktorou ju prijímali.
Pavel Dvořák